blog

YAZILIMLAR


PERSONEL TAKİP YAZILIMI
SPORSALONU ÜYELİK YAZILIMLARI
YEMEKHANE YAZILIMLARI
İSTEĞE GÖRE YAZILIMLAR
KAPI KONTROL YAZILIMLARI
YAYA KONTROL YAZILIMLARI
OTOPARK YAZILIMLARI
İSTEĞE GÖRE YAZILIMLAR
YAZILIMLAR

 Şifreli / Kartlı Geçiş Sistemi
Konya Kartlı geçiş sistemi personel takibi yapmak amacıyla sıkça tercih edilen bir personel devam kontrol sistemidir. Biyometrik sistemler sınıfında yer alan kartlı geçiş cihazları, personel takip sistemlerinin ataları olarak bilinmektedir.


Kartlı geçiş sistemleri ne işe yarar?


Kartlı geçiş cihazları nerelerde kullanılır? Şöyle ki; kartlı geçiş kontrol cihazları genel olarak personel takibi yapmak amacıyla kullanılıyor olsalar da; bu cihazlar ile aynı zamanda yemekhane takibi, öğrenci takibi, üye takibi, personel takibi ve minibüs takibi de yapılabilmektedir.
Tüm takip yazılımları ile uyumlu olarak kullanabileceğiniz kartlı geçiş kontrol cihazları, genel olarak giriş ve çıkış yapılacak alanlara yerleştirilirler. Personel takibi için göz önüne alacak olursak, kartlı geçiş cihazlarının kayıt kapasiteleri de farklılık göstermektedir. Bu cihazlara 1.000 ile 10.000 kart kaydı yapılabilmektedir. Personel sayınız her ne olursa olsun, ideal bir çözüm bulabilmeniz mümkündür. Kartlı geçiş cihazlarının ayrıca kayıt hafızaları personel sayınızdan yüksekse, kullanacağınız alanlara gelecek olan misafirler için kart tanımlamaları da yapabilirsiniz. Böylece işletmenize gelecek olan kişiler, belirlediğiniz alanlara giriş yapabilirler. Her alanda ve her sektörde güvenle tercih edebileceğiniz kartlı geçiş cihazları, bilgisayarlara cat6 ile bağlanarak IP üzerinden haberleşme gerçekleştirmektedirler. Ayrıca Tcp-Ip network bağlantısı ile sadece yerel ağlara değil, aynı zamanda uzak noktalara da giriş ve çıkış bilgileri gönderilebilmektedir. Bazı kartlı geçiş kontrolü cihazlarında dâhili olarak zil çaldırma özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde paydos ve mola saatlerinde zil çaldırarak toplu hareketi sağlayabilirsiniz.
Kartlı geçiş sistemleri sayesinde personellerin artık giriş ve çıkışları da kontrol altına alınmış olacak. Kartlı cihazların kullanıldığı alanlardan Konya’dan örnek verecek olursak, bu cihazların sadece varlığı bile personellerin geliş ve gidiş saatlerinde bir disiplin sağlamıştır. Çünkü kartlı geçiş kontrol cihazları, personel takip programı ile birlikte kullanıldığı için personellerin geliş ve gidiş saatlerine göre personel takip programı ile otomatik olarak maaş kesintileri uygulanmaktadır. Maaş hak edişlerin bu geliş ve gidiş saatlerine göre otomatik olarak hesaplanıyor olması sayesinde de personeller giriş ve çıkış saatlerine daha çok dikkat etmektedirler. Kartlı geçiş kontrol cihazlarında kullanılan kartlar, proximity kart olabildiği gibi aynı zamanda mifare kart da olabilmektedir. Bu kartların üzerine istediğiniz baskıları yapabilirsiniz. Örneğin; personel takibi yapmak için kartlı geçiş sistemlerini kullanıyorsanız, kartların üzerine personel isim, personel soy isim, personelin çalıştığı departman bilgisi, barkod, firma bilgisi, firma logosu gibi baskılar yapabilirsiniz. Personeller bu kartları giriş ve çıkış yaptıkları zaman kullanabildikleri gibi aynı zamanda da yemekhanelerde kartlı geçiş sistemi kullanırlarsa, bu alanlara da kartlar ile geçiş yapabilirler. Personellerin tanıtım kartı olarak kullandıkları kartları üzerlerinde taşımaları için de kart askı ipini tercih edebilirsiniz. Kart askı ipi sayesinde personeller kartları üzerinde taşıyabilir, kart koruyucu kullanarak da kartların uzun süreler boyunca tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.


Kartlı geçiş sistemlerinde kullandığınız kartların üzerine yapacağınız baskılar, nasıl olmalıdır? Şöyle ki; kartlar üzerine yapacağınız baskılar, özellikle personel sayınız fazla ise yüksek maliyetlere sebep olmaktadır. Bu maliyetlerden kurtulmak için ne yapılmalı? Kart baskı maliyetlerinden kurtulmak için kart baskı makinesi kullanabilirsiniz. Kart baskı makinesi ile yapacağınız baskılar, kart baskı cihazı maliyetini bir sene gibi kısa bir sürede amorti ettirecektir. Üstelik yapacağınız tüm baskılarda hazır olan tasarımları tercih edebileceğiniz gibi isterseniz kendi tasarımlarınızı da kullanabilirsiniz. Sürekli olarak eskiyen, kırılan ve tahriş olan kartlar göz önüne getirildiğinde kart baskılarını sürekli yenilemekten kurtulmak için siz de kart yazıcıları güvenle kullanabilirsiniz. Üstelik kart yazıcılarla birlikte kartın sadece tek bir yüzüne değil, aynı zamanda iki yüzüne de baskı yapabilirsiniz. Çift yüzü baskı ve tek yüze baskı esnasında yapılacak olan baskıların maliyetleri de farklılık gösterebilmektedir. Kart baskı yazıcıları ile birlikte bu kartlara isterseniz renkli veya siyah-beyaz baskılar yapabilirsiniz. Yapacağınız baskılar 300 dpi’lik çözünürlükte olacağı için bu baskılar oldukça kaliteli olacaktır. Yani personel tanıtım kartı olarak kullanacağınız kartların üzerine personellerin fotoğraflarının da baskısını yapabilirsiniz.

Personel Takip Ve Yüz Tanıma Sistemleri


Giriş güvenliğinin önemli olduğu yerlerde kullanılan yüz tanıma sistemi, son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. İnsan yüzünün belli kısımlarını analiz edip yüz tanıma programına gönderen yüz tanıma cihazı ile gerekli izinler verilir. Yüz tanıma sistemini her türlü kamu ve özel kurumları, Firmalar, Fabrikalar, İş Hanları, Ofisler, Depo, Özel Bölümler, Asansörler, Siteler, Plazalar ve Otellerde uygulayabilirsiniz.
Yüz algılama nedir: Yüz algılama yüze ait karakteristik verilerin analizi, data base içine kaydedilmesi ve kimlik tanımlaması sırasında gerekli karşılaştırmayı yapıp izin verilip verilmemesine karar verme işlemidir. Tork Door yüz tanıma sistemi ile yüzde yüze yakın doğrulukla yüz tanıma işlemi yapılmaktadır.
Yüz tanıma sistemlerinin çalışma mantığı diğer biometrik tanıma sistemleriyle bire bir aynıdır. Yüz tanıma sisteminin temelinde her insanın farklı ve benzersiz bir yaratılışa sahip olması yatmaktadır. Bunu biraz açacak olursak, tıpkı parmak izinde olduğu gibi yüz yapısında da insana özgü olan benzersiz kalıtımsal özellikler vardır. Ancak yüzdeki bu benzersiz yapının varlığı insanlarca pek bilinmez. Her insanın bir yüz yapısı vardır, yüzlerin simetrisi olarak bilinen ve alın, burun T bölgesi ve çene olmak üzere 3 ana bölgeden oluşan bu hatların matematiksel oranı insanın doğumundan ölümüne kadar her anında aynıdır. Bu hatların bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak fotoğraflanması ve alınan verinin birkaç güvenlik protokolü ile şifrelenerek yapılan eşleştirmeyle yüz tanıma işlemi yapılmış olur. Bilgisayar ortamında yapılan bu biometrik eşleştirme sonucu yüz yapısı bilgisayar içindeki veritabanındaki yüzlerle karşılaştırılır ve uyumlu yüz yapısına sahip kişinin istenilen yere istenilen şekilde erişimine izin verilir.
Tıpkı parmak izi gibi yüz yapısı da taklit edilemez. Bu yapısı nedeni ile yüz tanıma sistemi de
insan takip ve tanıma odaklı birçok otomasyon için güvenli ve güçlü bir kullanım altyapı sunar.
Kısacası artık ; *Yüzünüz kimliğinizdir.*

PAYLAŞ :